Dieta sokowa ostatnimi czasy stała się bardzo popularna.
Dieta ta opiera się na spożywaniu, jak sama nazwa wskazuje soków, a wraz z nimi na dostarczaniu do organizmu dużej ilości witamin i składników mineralnych. Stosując tę dietę dodatkowo powinniśmy wykonywać ćwiczenia fizyczne oraz spożywać dużą ilość wody.
Znalazła ona wielu zwolenników, gdyż jest łatwa w przygotowaniu, dosyć przyjemna, gdy jesteśmy miłośnikami picia soków, stosowanie jej przez 7 dni deklaruje utratę 3 kilogramów. Ponadto ma oczyszczać nasz organizm, wpłynąć na poprawę stanu naszej cery i podwyższyć poziom energii. Któż by nie chciał tak szybko chudnąć zwłaszcza gdy zmagamy się z nadwagą, otyłością?
Zazwyczaj osoby podejmujące stosowanie tej diety są mało aktywne fizycznie, charakteryzuje ich niewłaściwy sposób żywienia m.in. spożywają głównie wysoko kaloryczne i wysoko przetworzone produkty, bogate w cukier i tłuszcz, jednocześnie zawierające małą ilość błonnika pokarmowego, czego efektem są obecne zaparcia, zgaga, niestrawność oraz wzrost masy ciała.
Z uwagi na niską kaloryczność diety oraz dużą zawartość błonnika pokarmowego w sokach, który przyśpiesza perystaltykę jelit, wzmagając wypróżnienia i dając poczucie lekkości, kilkudniowe stosowanie takiej płynnej diety spowoduje utratę masy ciała jednak jakim kosztem?
Warto zauważyć, iż dieta ta dostarcza małą ilość białka, tłuszczu a dużą ilość witamin i składników mineralnych co może doprowadzać do niebezpiecznych dla naszego organizmu nadmiarów jak i niedoborów pokarmowych. Niskokaloryczność diety może doprowadzić do spowolnienia metabolizmu, utrudniać wykonywanie aktywności fizycznej z powodu braku sił oraz sprzyjać napadom głodu, czego powodem może być zwiększone spożycie żywności po zakończeniu stosowania tej diety.
Spożywanie soków, może doprowadzić do szybkiego wzrostu poziomu stężenia glukozy we krwi, co nie będzie korzystne dla zdrowia, zwłaszcza u osób chorujących na cukrzycę.
Ponadto stosowanie takiej diety przez osoby zmagające się z choroba nowotworową, szukających różnych sposobów by pokonać raka, może pogłębić stan osłabienia bądź występującego niedożywienia i zwiększyć ryzyko powikłań oraz wydłużyć proces leczenia i rekonwalescencji.
Okazjonalne, kilkudniowe stosowanie diety sokowej nie przyniesie trwałej zmiany oraz nie jest właściwym sposobem na utratę masy ciała. Ze względu na reżim i gwałtowaną zmianę naszego dotychczasowego żywienia oraz konsekwencje jakie niesie za sobą stosowanie tej diety warto to skonsultować z dietetykiem.
Źródło:
https://ncez.pzh.gov.pl/abc-zywienia/dieta-sokowa-na-oczyszczanie-na-odchudzanie-na-raka/
https://dietetycy.org.pl/dieta-sokowa/
Sosnowska- Szczuka, J. Mauricz. Możesz jeść wszystko. Zdrowe odżywianie, fakty i mity. Wydawnictwo Słowne 2019r.
Bylinowska. Nie daj się oszukać. Mity żywieniowe. Wydawnictwo M 2021r.