19paź

FAKT: Wahania masy ciała są naturalne

Na początku próby redukcji masy ciała często jesteśmy zdeterminowani , zaczynamy działać  m.in.  zmieniamy swoje nawyki żywieniowe, prowadzimy dzienniczek żywieniowy, uczęszczamy na wizyty do dietetyka, stosujemy  dietę, podejmujemy lub  zwiększamy naszą codzienną aktywność fizyczną . Zaczynamy chudnąć co motywuje nas do dalszych działań, polegających na utrzymaniu reżimu żywieniowego jak również regularnej aktywności fizycznej. Jednak po pewnym czasie, pomimo stosowania i przestrzegania zaleceń dietetycznych okazuje się, że efekt redukcji  staje się mniej widoczny a czasem nawet pojawia się okresowy, choć niewielki wzrost masy ciała. Wtedy też towarzyszy nam  rozczarowanie, wyrzuty sumienia, smutek. Zadajemy sobie pytanie: Dlaczego, pomimo naszego trudu tak się stało?

 

Często jest to moment w którym rezygnujemy z stosowania diety, wracamy do starych nawyków żywieniowych, zmniejszonej aktywności fizycznej. Zrzucamy winę na geny, grube kości jednocześnie obrażając się na nasz metabolizm.

 

Wbrew naszym oczekiwaniom redukcja masy ciała, nie postępuje jednostajnie. Wahania masy ciała są naturalne i mogą zależeć od wielu czynników m.in.  zatrzymywanie się wody w organizmie na skutek spożywania słonych produktów, pokarmów jak również stresu , zmian hormonalnych,  a także zwiększonego wypełnienia przewodu pokarmowego.

 

Na masę ciała u kobiet maja również wpływ fazy cyklu menstruacyjnego. Tuż przed miesiączką u kobiet dochodzi do wzrostu hormonu progesteronu, który może wpływać na zatrzymywanie się wody w organizmie, dlatego też możemy wtedy zauważyć iż masa ciała jest większa. Jednak warto zauważyć, że jest to tylko woda, której ilość w organizmie po wystąpieniu miesiączki ulegnie zmianie.

 

Jeśli pomimo okresowych spadków i wzrostów masy ciała , w dłuższej perspektywie czasu następuje redukcja masy ciała oznacza to, że  wartość kaloryczna diety  została prawidłowo ustalona i zostaje utrzymany ujemny bilans energetyczny.

 

Poza dokonywaniem pomiaru masy ciała, która jak już wiemy jest zależna od wielu czynników, warto również dokonać dodatkowych pomiarów:  zmierzyć obwód talii, bioder, które będą stanowiły dodatkowe potwierdzenie naszej rzeczywistej redukcji masy ciała.

 

 

Źródło:

  1. Sosnowska- Szczuka, J. Mauricz. Możesz jeść wszystko. Zdrowe odżywianie, fakty i mity. Wydawnictwo Słowne 2019r.
  2. J. Bylinowska. Nie daj się oszukać. Mity żywieniowe. Wydawnictwo M 2021r.
  3. E. Zwierzchowska. Fakty i mity o jedzeniu. Wydawnictwo ZPR Media 2017

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

This field is required.

This field is required.